Wykończenie mieszkania deweloperskiego krok po kroku – kolejność prac wykończeniowych

Gratulacje! Właśnie odebrałeś/odebrałaś (lub nastąpi to w niedalekiej przyszłości) klucze do własnego mieszkania. Z pewnością towarzyszy Ci ogrom radości, w myślach planujesz już parapetówkę idealną. Wiesz jednak, że najpierw musisz to mieszkanie wykończyć. I tu też potrzebny jest dobry plan.

Dostawcy mediów

Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić po odbiorze kluczy (najlepiej tego samego dnia) to podpisanie umów na dostawy mediów (prąd, gaz) do Twojego mieszkania. Zwykle założenie liczników zajmuje kilka dni – do dwóch tygodni, a bez tego nie będziesz w stanie rozpocząć prac wewnątrz. Obecnie takie umowy można podpisać zarówno w siedzibie firm obsługujących Twój region, jak i bardzo często on-line. Nie czekaj z tym! Działaj od razu.

Przestawianie ścian i zmiany w instalacjach

Jeśli masz takie w planach a nie udało się uzgodnić zmian lokatorskich z deweloperem na etapie budowy, to właśnie teraz jest właściwy moment na te prace. Późniejsze zmiany mogą być pracochłonne i kosztowne.

Przemyśl czy obecny układ mieszkania w 100% Ci odpowiada, zastanów się (lub zaprojektuj z architektem wnętrz) jakie zmiany w instalacjach potrzebujesz wykonać (np. przeniesienie odpływów, zrobienie dodatkowych gniazdek, przesunięcie grzejników, przerobienie ogrzewania na podłogowe lub montaż klimatyzacji).

Parapety wewnętrzne

Jeśli parapety nie wchodziły w standard wykończenia Twojego mieszkania przez dewelopera, lub chcesz je wymienić na inne – zrób to teraz.

Przygotowanie ścian i sufitów

Gdy wiesz już, że nic wiecej kuć nie będziesz możesz przystąpić do wykończenia ścian. To dobry moment aby uzupełnić ubytku tynku w powstałych bruzdach, położyć gładzie a nawet je pomalować (chociaż to polecam zrobić po montażu podłóg). Nie zapomnij także o sufitach!

Prace glazurnicze

W tym momencie możesz wpuścić do mieszkania „ekipę od łazienki”. W pierwszej kolejności powinni zamontować wszelkie potrzebne stelaże (np. a następie przystąpić do zabudowy oraz położenia płytek. Tak zwany „biały montaż”

Ten punkt może obejmować też wykonanie fartucha kuchennego. Warto jednak przedyskutować to ze stolarzem, który będzie wykonywał Ci meble kuchenne. Często stolarze sugerują położenie płytek na ścianach w kuchni po montażu mebli. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy i zawsze najlepiej to dostosować do konkretnej kuchni.

Podłogi

Gdy już wiesz, że „bardzo brudne” prace już za Tobą, możesz przystąpić do kładzenia paneli, parkietu lub też gresu podłogowego.

Zabudowa na wymiar

Gdy już masz wykonane podłogi można rozpocząć montaż mebli kuchennych oraz innych mebli które będą wykonywane „na wymiar”. To ważne aby finalną miarę pobrać właśnie w tym momencie – inaczej meble mogą nie być idealnie dopasowane.

Montaż drzwi i ościeżnic

Kiedy podłogi są już zamontowane należy rozpocząć montaż ościeżnic oraz drzwi. Zostawiając to zadanie poniekąd na koniec, zapewnimy sobie to, że nasze drzwi będą idealnie dopasowane. Oznacza to nie tylko brak problemów z codziennym użytkowaniem ale także perfekcyjny wygląd.

Oświetlenie

Można powiedzieć, że zamontowanie lamp to taka wisienka na torcie dla mieszkania. Od razu robi się cieplej i przytulniej a mieszkanie w końcu zaczyna przypominać „dom” a nie tylko budynek.

Meble ruchome i dekoracje

Przed Tobą już najprzyjemniejsza część urządzania mieszkania. Gdy już wszystkie stałe elementy są na swoim miejscu możesz w końcu zabrać się za ustawianie łóżka, sofy, komód i wszystkiego tego czym chcesz zrobić klimat swojego mieszkania.

I w tym momencie Twoje mieszkanie jest gotowe na przeprowadzkę. Niech Ci się dobrze mieszka!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *