4 polskie seriale kryminalne które warto obejrzeć

Jeszcze kilka lat temu hasło „polskie seriale” kojarzyło mi się z tasiemcami takimi jak Klan, Na wspólnej czy też M jak miłość. Wciągały bo wciągały, można było się pośmiać, ale nie ukrywajmy, to są seriale które ogląda się już bardziej z przyzwyczajenia niż dla rozrywki (you know what I mean:))

Teraz, w dobie Netflixa, HBO go czy Playera widać, że i Polacy potrafią zrobić krótkie, ciekawe i trzymające w napięciu seriale kryminalne.

Nieobecni

Ten serial poleciła mi niedawno koleżanka z pracy. To będzie najnowsza ze wszystkich propozycji w tym zestawieniu. Znana i ceniona tancerka Mila Gajda (Justyna Wasilewska) wraca na święta Bożego Narodzenia do swojego rodzinnego domu. Na miejscu zauważa, że cała jej rodzina (ojciec, macocha i jej syn z poprzedniego małżeństwa) rozpłynęli się bez śladu – zostawiając otwarte drzwi, karpia pływającego w wannie i okruszki na stole. Sprawa zaginięcia trafia w ręce niesamowicie bystrego podkomisarza Filipa Zachary (Piotr Głowacki) – którego zdolności interpersonalne są mocno zachwiane przez zespół Aspergera.

Do obejrzenia w serwisie Player.

Znaki

Akcja się dzieje w malowniczych Górach Sowich, w fikcyjnej miejscowości Sowie Doły w której dochodzi do zabójstwa kobiety. Do miasteczka przenosi się komisarz Michał Trela i zostaje nowym komendantem miejscowego posterunku policji. Nie każdemu odpowiadają jego metody i nowy ład który próbuje wprowadzić w mieścinie. W dodatku, w trakcie śledztwa wychodzą na jaw wątki z przeszłości, kiedy to doszło do morderstwa młodej studentki. Mieszkańcy nie są jednak chętni do rozmów o przeszłości…

Do obejrzenia w serwisie Netflix.

Wataha

W przypadku Watahy znów przenosimy się w góry, tym razem w Bieszczady wprost na granicę polsko-ukraińską. Nie bez powodu nazywa się ją najdzikszą granicą Unii Europejskiej. W górskiej chacie ekipa Straży Graniczej, wraz ze swoim kapitanem Wiktorem Rebrowem (Leszek Lichota), świętuje przejście na emeryturę jednego ze swoich członków. Niespodziewanie cały budynek zostaje wysadzony powietrze a Rebrow jest jedyną osobą która przeżyła wybuch. Nie dość, że w wydarzeniu stracił swoich kolegów i ukochaną, w dodatku staje się głównym podejrzanym. Rebrow zrobi wszystko aby dowiedzieć się co właściwie się wydarzyło i kto za tym stoi – są jednak osoby którym bardzo zależy aby się mu to nie udało.

Do obejrzenia w serwisie Player oraz HBO GO.

Pakt

Serial powstał na licencji i jest wzorowany na norweskim oryginale o tytule „Mammon” (po polsku: „Układ”). Nie oznacza to jednak, że jest jedynie mierną kopią istniejącego juz scenariusza. Serial został doskonale dopasowany do polskich warunków i na prawdę wciąga.

Znany dziennikarz śledczy Piotr Grodecki (w tej roli Marcin Dorociński), pracujący dla opiniotwórczego dziennika „Kurier” wpada na trop niemałej afery finansowej. Szybko okazuje się, że sprawa dotyczy także jego brata (a także ludzi znanych z pierwszych stron gazet). Mamy tu owiane tajemnicą samobójstwa, majątki zbudowane niczym jak przez Obajtka, szalone pościgi oraz moralne dylematy… Serial charakteryzuje się mnogością wątków z przeszłości, które właśnie teraz łączą się w jedną całość.

Serial można obejrzeć w serwisach HBO Go oraz Player.

Jeśli jeszcze ich nie oglądaliście – koniecznie musicie to nadrobić! A jeśli macie je już za sobą – dajcie znać czy się podobały!

7 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *